Jak wiatr przekonał smutną kroplę

Bajka dla dzieci - Jak wiatr przekonał smutną kroplę

Kiedy nadchodzi jesień, na zewnątrz zaczynają spadać liście. Ale nie tylko liście. Często spadają też krople deszczu. Za oknami pada mżawka. Robi się zimno. Ciemne chmury zbierają się na niebie, a następnie spadają wodospadami na ziemię, podlewając naszą glebę. Taką pogodę lubimy obserwować przez okno. Krople spadające z chmur są zbyt liczne. Znam historię jednej kropli, która była inna. Wyglądała jak inne, ale nie zachowywała się jak one.

Gdy na niebie pojawiło się coraz więcej chmur i zaczęły się gromadzić, a deszcz miał spaść, wszystkie krople zaczęły posłusznie spadać. Spadały na ziemię do rzek, oceanów, mórz i kałuż. Wszystkie krople wiedziały, jak ważne jest nawadnianie ziemi. Wiedziały, że z czasem wyparują z ziemi i powrócą do chmur. Tak wygląda cykl wodny. Ale jedna z tych kropel nie chciała spaść. Trzymała się chmur tak długo, jak mogła. Przez długi czas udawało jej się trzymać chmur i nie spaść.

Bajka dla dzieci - Jak wiatr przekonał smutną kroplę
Jak wiatr przekonał smutną kroplę

Jedna chmura próbowała jej to wytłumaczyć. Mówiła jej o dobrych i złych stronach. Ale ona była uparta. Trzymała się jej cały czas. Aż pewnego dnia chmurce skończyła się cierpliwość i zawołała wiatr.

– Wietrze Dmuchaczu, proszę, wejdź. Pomóż mi. Nie wiem, co zrobić z tą kroplą, a nie mogę jej nosić wiecznie.

Wiatr Dmuchacz przybył. Delikatnie dmuchnął na kroplę i zapytał ją, dlaczego nie chce spaść. Na początku nie chciała nic powiedzieć, po prostu się trzymała. Ale po chwili zrozumiała, że wiatr jest miły i naprawdę mu na niej zależy. Spojrzała smutno na ziemię pod sobą i powoli wykrztusiła, dlaczego nie chce spaść.

– Wiesz, Dmuchacz, myślę, że wszyscy o mnie zapomną. Jeśli spadnę, rozpłynę się w innej wodzie i nikt nie będzie wiedział, że tu byłam. To mnie smuci. Chcę być potrzebna i ważna dla wszystkich. Nie chcę po prostu zniknąć. Poza tym mam lęk wysokości. Boję się po prostu spaść.

Wiatr uśmiechnął się do niej współczująco. Nie winił jej za nic i rozumiał ją. Przytulił ją delikatnie i powiedział jej coś bardzo ważnego:

– Moja droga mała kropelko. Nie musisz się martwić, że nie jesteś ważna. Może i jest was wiele, ale każda z was ma bardzo ważne zadanie. Jesteście cenne dla naszego kraju. Wiesz, że gdyby choć jedna kropla wody uważała, że jest niepotrzebna, to nigdy nie powstałby ocean, w którym każda byłaby ważna. A jeśli boisz się wysokości, pomogę ci. Sprowadzę cię na dół, abyś nie spadała zbyt szybko. Ze mną będziesz bezpieczna, nie martw się.

Kropla pomyślała jeszcze trochę o tym, co powiedział jej Dmuchacz. Potem zdała sobie sprawę, że miał rację. Pozwoliła się znieść na ziemię. Chmura była szczęśliwa, że tak to się potoczyło. Kropla nigdy nie zapomniała, co powiedział jej wiatr. Ty też pewnie nigdy tego nie zapomnisz. Czasami możesz być tak smutny jak kropla, ale pamiętaj, że zawsze jesteś dla kogoś ważny i cenny.

Księżycowy taniec

Bajka na dobranoc - Księżycowy taniec

Była cicha letnia noc, a Masza i Niedźwiedź postanowili wyjść na wspólny spacer. Las, który był zwykle pełen dzikiego życia, teraz ożywał magicznym blaskiem księżyca. Masza patrzyła w górę, a Niedźwiedź uśmiechał się do niej, czując w powietrzu coś niezwykłego.

Czytaj dalej →

O Małgosi i jej babci Radzi

Bajka dla dzieci - O Małgosi i jej babci Radzi

Wysoko w górach stała piękna drewniana chata. Prawie jej nie było widać, ponieważ była ukryta za największymi drzewami. Mieszkała tam babcia Radzia. Ale rzadko bywała tam sama. Jej wnuczka Małgosia przychodziła do niej prawie każdego dnia. Bardzo lubiła wakacje u babci, więc bywała u niej częściej niż w domu.

Czytaj dalej →

Smoki i Skarb Lawy

Bajka dla dzieci - Smoki i Skarb Lawy

Na samym szczycie Wulkanowego Wzgórza, w krainie pełnej bujnej roślinności, żyły dwa smoki: Skarletta i Rubin. Były to smoki młode, pełne zapału i energii, które uwielbiały przygody. Jednak pewnego dnia ciekawość doprowadziła do sytuacji, która zmieniła ich życie na zawsze. Smoki Skarletta i Rubin usłyszały o legendarnym skarbie – ogromnych złożach rozpalonej lawy, ukrytych w głębokim wnętrzu Wulkanowego Wzgórza.

Czytaj dalej →

Wiosenne porządki w dębowym lesie

Bajka do czytania - Wiosenne porządki w dębowym lesie

Las dębowy jest domem dla wielu zwierząt. Lisy mają tam swoje nory, jeże mają swoje domy w liściach, a wiewiórki na drzewach. Wszystkie zwierzęta dobrze ze sobą żyją. To coś w rodzaju dębowej wioski zwierząt. Burmistrzem tej leśnej wioski jest sowa, najmądrzejsze zwierzę w lesie. Czuwa nad zwierzętami z góry, aby upewnić się, że mają się dobrze i że nic złego się nie dzieje.

Czytaj dalej →

Księżniczki i dar współczucia

Bajka dla dzieci - Księżniczki i Dar Współczucia

Dawno, dawno temu, w krainie, gdzie zawsze świeciło słońce, żyły dwie księżniczki, Alicja i Beata. Niestety, mimo że były siostrami, były bardzo skłócone przez większość swojego życia. Zazdrość i rywalizacja nie pozwalały im dojść do porozumienia. Pewnego dnia podczas wędrówki po lesie Alicja nagle potknęła się i upadła, łamiąc przy tym nogę.

Czytaj dalej →

Pociąg spełnionych życzeń

Bajka do czytania - Pociąg spełnionych życzeń

W środku najgłębszej nocy, gdy jest najciemniej, przez świat przejeżdża pociąg. Jest duży, ale tak cichy, że prawie go nie słychać. Jego światła są przyćmione jak małe gwiazdy. A kiedy przejeżdża obok Twojego domu, słyszysz cichy stukot kół i czujesz delikatny powiew wiatru. Żaden dorosły nigdy go nie widział ani nie słyszał.

Czytaj dalej →

Króliczek Tomek uczy się tabliczki mnożenia

Bajka do czytania - Króliczek Tomek uczy się tabliczki mnożenia

W małym miasteczku o nazwie Pląs mieszkało wiele króliczych rodzin. Tomek, czyli mały króliczek, był jednym z mieszkańców tego niewielkiego miasteczka. Mieszkał on wraz ze swoją rodziną w starym, stuletnim konarze dębu. Tomek był najmłodszym synem pani Zofii, która posiadała jeszcze troje dzieci. Kasia była najstarszą króliczką, zaraz za nią byli Klara i Lucyfer. W sumie rodzina państwa Kicków składała się z mamy Zofii, taty Roberta i dwóch króliczek oraz dwóch królików.

Czytaj dalej →

O wilku Mikusiu

Bajka dla dzieci - O wilku Miksie

Daleko w wysokich górach, gdzie był tylko śnieg i nie było ludzi, żyła sfora wilków. Mieszkały w jaskini. Chroniła ich ona przed wiatrem i zimnem, które panowały dookoła. Nie było im łatwo w górach, ale było to dla nich lepsze niż życie w pobliżu ludzi. Jako dobre stado wszystko robili razem. Byli szczęśliwi i trzymali się razem.

Czytaj dalej →

Bajka o wiosennych zabawach smoków i ich przyjaciół

Bajka dla dzieci - Bajka o Wiosennych Zabawach Smoków i Ich Przyjaciół

W magicznej wiosce, która ożywała wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, mieszkały same urocze stworzenia: zające, sowy, niedźwiedzie i małe jeże. Po zimie pełnej śnieżnych przygód nadszedł długo oczekiwany pierwszy dzień wiosny. Niedźwiedź Bruno, pełen energii, postanowił zorganizować wiosenne święto dla wszystkich zwierząt. Zające skakały z radości, a sowy migotały swoimi piórami na znak zadowolenia.

Czytaj dalej →

Bajka o królewnie sportsmence

Bajka na dobranoc - Bajka o królewnie sportsmence

Pewnego razu była sobie mała królewna. Bardzo lubiła biegać i skakać. Niestety zarówno mama królowa, jak i tata król zabraniali jej tego, ponieważ uważali, że takie zachowanie nie przystoi królewnie. Jednak królewna nie potrafiła przestać biegać. Nie chcąc martwić rodziców swoim nieposłuszeństwem, wymykała się z zamku i biegała po polach, sadach i łąkach.

Czytaj dalej →

O chrzestnych kucharkach

Bajka dla dzieci - O chrzestnych kucharkach

Dawno, dawno temu w naszym małym miasteczku stał wyjątkowy dom. Wyglądał inaczej niż pozostałe. Był w kolorze wanilii i miał wielką wiśnię na dachu. Cały dom wyglądał jak jedna wielka babeczka. Każdego dnia z jego okien wydobywał się piękny zapach, który powoli rozprzestrzeniał się po całym miasteczku. Był to zapach różnych smakołyków i pysznych przysmaków. W domu tym gotowały matki chrzestne.

Czytaj dalej →

Pan Sowa i Zima

Bajka do czytania - Pan Sowa i Zima

W lesie skrytym między górami żył sobie Pan Sowa. Dnie spędzał na drzemkach i wsłuchiwaniu się w przyrodę, natomiast nocą latał to tu, to tam, rozglądając się za pożywieniem i oglądając świat skąpany w mroku. Podziwiał księżyc i gwiazdy, czasami chmury, chował się przed deszczem i dawał znać swoich pobratymcom, kiedy nadchodziło jakieś niebezpieczeństwo.

Czytaj dalej →