Co robić z dzieckiem podczas ferii zimowych?

Ferie zimowe mogą być świetnym czasem do spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem. Możecie razem bawić się na świeżym powietrzu. Możecie również grać w planszówki w domu, gdy aura za oknem nie sprzyja. Sprawdź, co jeszcze robić z dzieckiem w ferie.

Co robić z dzieckiem podczas ferii zimowych?
Co robić z dzieckiem podczas ferii zimowych?

Ferie zimowe w domu – w co się bawić z dzieckiem?

Pogoda podczas ferii zimowych nie zawsze jest sprzyjająca. Czasami warunki atmosferyczne nie umożliwiają opuszczenia domu. Z kolei późnym popołudniem robi się ciemno i niewiele już widać. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak spędzać czas z dzieckiem w mieszkaniu. Możecie np. zorganizować piknik. Co powiesz, aby rozłożyć koc, wyciągnąć ulubione smakołyki albo zrobić je wspólnie w kuchni i zjeść na domowym pikniku? To znakomity pomysł na zacieśnienie więzi między dziećmi a rodzicami.

Możesz też zaproponować dziecku jakąś zabawę lub grę. Dobrym pomysłem będą puzzle dla 3 – 4 latka, które dodatkowo pozwolą rozwijać mu różne umiejętności. Jeśli dziecko lubi rysunki, zaproponuj mu malowanie np. farbkami akrylowymi. Świetnym sposobem na spędzanie czasu w ferie jest lepienie ludzików z masy solnej, budowanie różnych konstrukcji z klocków czy granie w planszówki. Możesz też czytać dziecku książki, jeśli samo jeszcze nie potrafi. To tylko niektóre z wielu pomysłów na spędzanie ferii w gronie rodzinnym. Ograniczeniem jest wyłącznie pomysłowość.

Zabawy na świeżym powietrzu

Ferie zimowe to świetny czas, aby bawić się z dziećmi na podwórku. Jeśli pada śnieg, możesz zachęcić pociechę do wspólnego lepienia bałwana. To fajna zabawa, która ćwiczy cierpliwość i kreatywność dzieci. Aby ozdobić bałwana, możecie wykorzystać ciekawe gadżety i akcesoria, np. marchewki i gałązki. Jeśli dziecko ma ochotę i jest odpowiednio ubrane, zorganizuj bitwę na śnieżki. Możecie też zbudować konstrukcję z patyków i celować w nią, zamiast w siebie.

Świetnym sposobem na zabawę w ferie jest wspólna jazda na sankach. Jeśli masz możliwość, stwórz tor jazdy i ścigaj się z dzieckiem albo pomóż mu go pokonać. Zanim zabierzesz pociechę na sanki, dokładnie sprawdź teren. Musi być bezpiecznie, żeby nikomu nie stała się krzywda. Lokalizacja musi być odpowiednia do tego typu zabaw. Upewnij się, że powierzchnia, po której będzie ślizgać się dziecko, nadaje się do jazdy na sankach.

Zimowy czas – dopasuj aktywności do pogody

Jeśli pogoda jest kiepska, lepiej zostać w domu. Ferie to świetny czas np. na familijne filmy i oglądanie kreskówek. Możecie też rozwiązywać quizy i grać w gry edukacyjne – najlepiej takie, które angażują wyobraźnię. Odważniejsi mogą spróbować prostych eksperymentów naukowych. Jeśli masz wiedzę kulinarną, zachęć dziecko, aby spróbowało coś z Tobą upiec. Może kolorowe ciasteczka w różnych kształtach?

Pogoda pozwala wyjść na zewnątrz? Zabierz dziecko na spacer do parku. Pozornie zwykła przechadzka może okazać się świetną formą spędzania wspólnego czasu. Po drodze opowiadaj maluchowi o drzewach, które mijacie. Wypatrujcie śladów w śniegu – w ten sposób dziecko nauczy się rozpoznawać niektóre gatunki zwierząt.

Ferie zimowe okazują się doskonałe na wspólne aktywności. Aby zapewnić dziecku piękny czas, wystarczy trochę kreatywności. Nie tylko na dworze, ale i w domu można się razem świetnie bawić.

Rate this post

Wstaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *