Przygodę z czytaniem warto rozpocząć jak najwcześniej, gdyż książki pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Czytanie przedszkolakom, a nawet niemowlętom, rozwija wyobraźnię, zwiększa zasób słów i poszerza wiedzę o otaczającym świecie. Bez literatury trudno rozwinąć w dziecku zainteresowanie przyrodą bądź wyjaśnić, czym są uczucia i empatia. Aby zachęcić malucha do obcowania z książką, powinno się wybierać tytuły dla dzieci zgodnie z kilkoma zasadami. Oto one.
Książka dopasowana do wieku dziecka
Trudno wyobrazić sobie przedszkolaka zainteresowanego „Panem Tadeuszem” lub trylogią Sienkiewicza. Nawet najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej nie zainteresują dziecka, jeśli będą niedopasowane do jego wieku. Przedszkolaki lubią inne książeczki niż dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatkowie. Podczas wybierania wierszyków lub opowiadań dla maluchów powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim umiejętności poznawcze małego odbiorcy. W przeciwnym razie książka jedynie zniechęci go do czytania w przyszłości.
Tytuły idealne dla najmłodszych czytelników znajdziesz na https://www.gwfoksal.pl/ksiazki-dla-dzieci-wydawnictwo-wilga.html
Prosta, krótka treść
Książki dla dzieci powinny mieć dość krótką treść, gdyż przedszkolaki potrafią się skupić jedynie na około 15-20 minut. Trudno im utrzymać koncentrację przez dłuższy czas, nawet gdy czytana im książeczka odpowiada ich zainteresowaniom. Tytuły dla najmłodszych mają zaledwie kilka lub kilkanaście stron, na których znajduje się po kilka zdań. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie konkretną dziedziną, np. przyrodą, można wybrać dla niego książeczkę z pytaniami i odpowiedziami na temat życia na wsi lub roślin, które spotka w polskich lasach. Zwięzłe pytania z odpowiedziami nie nudzą malucha i aktywizują go do dalszego zgłębiania tematu.
W niektórych książeczkach są wyłącznie krótkie podpisy pod dużymi obrazkami. Takie pozycje powstały z myślą o 2-latkach, które rozpoczynają przygodę z literaturą i skupiają się głównie na oglądaniu zdjęć i ilustracji. Dzięki książeczkom obrazkowym maluchy poszerzają słownictwo i poznają świat dookoła siebie. Tytuły tego typu są jednak mało atrakcyjne dla starszych dzieci, nawet gdy wcześniej nie miały większego kontaktu z czytelnictwem.
Literatura a zainteresowania dziecka
Każde dziecko jest inne, dlatego podczas wybierania książeczek do domowej biblioteczki warto kierować się zainteresowaniami małego czytelnika. Dziewczynka chętna do poznawania świata roślin może nie chcieć słuchać klasycznych bajek o księżniczkach, z kolei chłopiec, który boi się dinozaurów, nie będzie zadowolony z encyklopedii o wymarłych gadach. Po zakończeniu czytania warto rozmawiać z dzieckiem o jego przemyśleniach na temat treści i emocjach, które wywołała książka. Dzięki temu szybko poznaje się upodobania małego odbiorcy literatury, co pomaga wybrać kolejne książeczki do czytania.
Kierując się zainteresowaniami dziecka, bez trudu znajdzie się dla niego ciekawe encyklopedie obrazkowe, pierwsze opowiadania, poradniki, a także tytuły, które uczą się samodzielnego czytania. W kwestii zainteresowań kilkulatków nie powinno się zwracać uwagi na stereotypy dotyczące płci, gdyż dziewczynki mogą bez przeszkód sięgać po książki o samochodach i pociągach, a chłopcy słuchać bajek o księżniczkach ratowanych przez dzielnych rycerzy.
Wierszyki czy opowiadania pisane prozą? Co wybrać?
Wybór książeczki dla dzieci powinien uwzględniać jeszcze jedną kwestię. Literatura dla maluchów to zarówno wierszyki, jak i proste opowiadania. Wiersze ułatwiają przedszkolakom zapamiętanie treści. Często mają zabawny charakter, dlatego wzbudzają uśmiech na twarz kilkulatka. Starsze dzieci powinny jednak obcować również z pierwszymi opowiadaniami napisanymi prozą. Krótkie historie z opisami, dialogami i morałem przedstawiają prawidłowe wzorce zachowania w różnych sytuacjach. Ponadto sprzyjają rozumieniu dłuższych form pisanych, przygotowując dzieci do nauki w szkole i czytania pierwszych prostych lektur.