Jaś i Małgosia

Pewnego razu brat i siostra – Jaś i Małgosia – mieszkali w chatce w lesie z ojcem, który był biednym drwalem, i matką. Ledwo wystarczało im jedzenia.

Pewnego dnia rodzice wysłali ich do lasu. Matka płakała, gdy ich wysłała, ale nie mogła się nimi dłużej zajmować. Jaś i Małgosia zabrali ze sobą kilka kamyków i trochę okruchów chleba.

Wędrujące dzieci nie miały gdzie spać. Przez wiele dni błąkały się po lesie, szukając jedzenia i miejsca na nocleg. W nocy spały pod drzewem i ogrzewały się nawzajem.

Któregoś ranka, gdy słońce wstało, Jaś zwrócił się do swojej młodszej siostry.

– Małgosiu – powiedział – nie możemy tu zostać. Musimy iść głębiej w las! Na pewno znajdziemy tam więcej do jedzenia niż to, co dostajemy w domu, i będziemy mogli przynieść trochę jedzenia dla matki i ojca.

Małgosia się zmartwiła.

– A co, jeśli się zgubimy? – zapytała.

– Nie zgubimy się! – powiedział Jaś. – Jeśli się zgubimy, pójdziemy za kamykami z powrotem do domu.

Bajka dla dzieci Jaś i Małgosia
Jaś i Małgosia, Annie I.

Wchodząc coraz głębiej w las, dzieci postanowiły upuszczać kamyki na ścieżkę, aby pomogły im znaleźć drogę powrotną do domu, jeśli się zgubią.

Wkrótce nie miały już kamyków i pozostały im tylko okruchy chleba. Małgosia ostrożnie opuszczała jeden okruszek za drugim.

Nie mieli szczęścia, ale dalej szukali i szukali jakichkolwiek oznak czegoś do jedzenia – jabłoni, gruszy, jakichś orzechów na ziemi czy nawet suszonych jagód.  Nie było nic do jedzenia! 

Robili się coraz bardziej głodni i zmęczeni. Postanowili wrócić do domu, bo inaczej umrą z głodu.

Odwrócili się, lecz wszystkie okruchy chleba zniknęły. Teraz byli zagubieni! Nie znali drogi powrotnej do domu.

– O nie! – zawołała Małgosia. – Ptaki zjadły wszystkie okruszki!

Dzieci były smutne. Małgosia zaczęła płakać, ale Jaś zapewnił ją, że będą bezpieczni.

Szli dalej i nagle w oddali usłyszeli wycie wilka. Pospieszyli się, aby ich nie złapał i nie zjadł. Słońce zachodziło, a dzieci były zagubione i głodne.  Teraz też się bały.

Wkrótce dzieci zobaczyły dziwny dom zbudowany z ciasteczek, cukierków i czekoladek. Ucieszyły się i pobiegły ścieżką do domu.

3.5/5 - (29 votes)

Wstaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *